Projekt z SDH - jitter

Obraz jittera w dziedzinie czestotliwosci

 

Podglad jittera w dziedzinie czestotliwosci jest takze jednym ze sposobow na analize zrodel jittera. Deterministyczne zrodla jittera w dziedzinie czestotliwosci sa pokazane jako prazki widmowe. Taki obraz mozemy zaobserwowac za pomoca analizy fazowo- szumowej lub widmowej jittera. Fazowo- szumowe pomiary wydaja sie najbardziej dokladne do oszacowania jittera, dostarczaja bezcennego wgladu w urzadzenie, szczegolnie PLL i oscylatory, gdzie latwo mozna zidentyfikowac deterministyczny jitter, z powodu sladu jaki on pozostawia. Sa one pomocne do optymalizacji ukladow odzyskiwania czasu i wykrywania wewnetrznych generatorow szumu.

Na rysunku powyzej mozemy zaobserwowac widmo PLL. Rozciagajace sie od 60Hz do 800Hz impulsy pochodza od zasilania, dla f = 2kHz mamy pik szumu, prazki w obszarze od 2MHz do 7MHz pochodza od wewnetrznego zegara PLL i sa odpowiedzialne na deterministyczne skladniki jittera. Inna metoda na uzyskanie podgladu na jitter w dziedzinie czestotliwosci jest wykonanie FFT na TIE. FFT ma mniejsza rozdzielczosc niz nisko - poziomowy pomiar fazowo-szumowy, ale jest bardzo dobra metoda, gdy wartosc skladnikow jittera jest wysoka , poniewaz jest szybka i latwa.

Na rysunku powyzej widzimy 4 rozne widoki tego samego sygnalu. Na samej gorze pokazany jest 456MHz sygnal zegarowy. Pod nim znajduje sie histogram punktow przejscia, ten histogram oczywiscie nie jest gaussowski, a wskazuje on na istnienie zarowno losowego jak i deterministycznego jittera. Na trzecim rysunku pokazana jest zmiana TIE w czasie, dla idealnego sygnalu bylaby to linia prosta. Jezeli sygnalem bylyby jakies dane, a nie sygnal zegarowy, to prawdopodobnie istnialaby korelacja miedzy wzorem danych a TIE. Np. jezeli w danych pojawilaby sie sekwencja 0010, to slad TIE moglby byc dodatni, dzieki czemu niektore sekwencje danych podatne na jitter bylyby wskazane. Na samym dole pokazana jest FFT z TIE i skladowe czestotliwosciowe sygnalu. Pik w centrum 114MHZ, pochodzi od jednej z harmonicznych zegara. To jest forma ograniczonego i deterministycznego jittera, jest ona odpowiedzialna za asymetrycznosc histogramu i periodycznosc TIE. Po lewej stronie wykresy widzimy maly pik, ktory sygnalizuje obecnosc losowego szumu.

 

Copyrajt-Orajt 2007